רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית מכל סוג נבחנת לפי סטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא שחריגה ממנו תהווה רשלנות. אם אותה סטייה מרמת הזהירות הסבירה גם גורמת נזק למטופל שהיא נמנע אלמלא התנהגות הרופא, קמה עילה להגשת תביעה. מצד שני, יש סוגים שונים של מקרי רשלנות רפואית ובעיקר הבדלים שאותם אפשר לראות בין רשלנות בהיריון לבין רשלנות בתחומים אחרים.

רשלנות בהיריון יכולה לבוא לידי ביטוי או בהתנהגות הרופא המטפל או בהתנהגות האחיות והצוות המסייע. קודם כל, ישנה חשיבות גדולה לרישומים הרפואיים ותיעוד פעולות הרופאים במהלך הבדיקות השונות. 

כתוצאה מכך, מעקב הריון שגוי גורם לרופא לקבל נתונים שגויים ולא לראות את התמונה המלאה. מעבר לכך, מעקב הריון שגוי עשוי להשפיע גם על האופן שבו לידה מסתיימת.

האם אכן הייתה רשלנות בהיריון ?

כך בודקים האם אכן הייתה רשלנות בהריון הבעיה העיקרית עם מעקב הריון שגוי הוא שקשה לזהות אותו בזמן אמת. רוב הנשים עוברות את מעקב ההיריון באותה מרפאה ואצל אותו רופא, אלא אם הן מופנות למרפאה בסיכון ואז הצוות משתנה. בכל מקרה, המעקב עצמו לא יכול להתבצע רק על ידי האישה ההרה כי הוא מחייב שימוש בסוגים שונים של בדיקות ומכשירים.

רשלנות רפואית בהריון

עם זאת, אפשר עדיין לבדוק האם אכן הייתה רשלנות בהריון וזאת לאחר לידה – בין אם מוצלחת ובין אם לא. כאן, מה שצריך לבדוק זה את יסוד ההתרשלות ואת ההתנהגות של הרופא והצוות ביחס למבחן הפרקטיקה המקובלת.

אם הרופא לא משתמש ברמה של ידע ומקצועיות שקיימת ומופעלת על ידי רופאים אחרים ברמה מקצועית טובה, הרי שיש סיכוי גבוה לכך שהוא התרשל בתפקידו.

בעיה אחרת היא שבתי המשפט גם הם לא יכולים לקבוע בחלק מהמקרים האם ומתי הרופא חרג מסטנדרט ההתנהגות המקובלת. בשביל לפתור את זה צריכים בתי המשפט לקבל חוות דעת רפואית מנומקת, שמוגשת על ידי רופא עם מומחיות דומה. על בסיס חוות הדעת הזו ניתן לבחון לעומק את ההתנהגות של הרופא הרשלן לכאורה, את הנזק שנגרם לעובר או לאם ואת הקשר בין שניהם. 

מעורבות עורך דין בהגשת תביעת רשלנות רפואית לידה והריון

מייצגים יחד תהליך ארוך שמלווה בהמון חששות, דאגות והתרגשות. גם אם מבינים את הקביעה שלפיה ישנה חשיבות גדולה לרישומים הרפואיים ותיעוד פעולות הרופאים במהלך הבדיקות השונות, זה לא תמיד אומר שההיריון מסתיים כמצופה. לפיכך, מה שכדאי לעשות במקרה של חשד לרשלנות בהיריון זה לערב עורך דין כמה שיותר מוקדם.

עורך דין יכול לבדוק פסקי דין תקדימיים שרלוונטיים לנסיבות וללוות את ההורים בתהליך הגשת התביעה. מבחינה פרקטית, עורך הדין גם אחראי לפנות לרופא מומחה כדי לקבל חוות דעת רפואית והוא זה שמגיש את התביעה בפועל. לבסוף, מעורבות עורך הדין מעניקה שקט נפשי ומגדילה את הסיכוי לפיצויים.

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד אשר אינו מהווה יעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותכם

להלן 10 הנחיות חשובות ביותר על מנת להשיג פיצוי כספי נכבד במקרה של תאונה

1. חל איסור לשוחח עם חוקר מטעם חברת הביטוח- במרבית המקרים חברת הביטוח שולחת חוקר מטעמה אשר לעיתים מתחזה כשליח פרחים ועוד שלל דוגמאות. 

אסור לשוחח עם החוקר אלא להפנות אותו אל עורך הדין – שיתוף פעולה עם חוקר עלול להזיק לתביעה (נא לעדכן את כל בני המשפחה הגרים עימך).

2. לא להזניח פגיעות באברים ותחומים נוספים – במקרים רבים אשר סובל מכאבים עזים עקב שבר בקרסול וגם מכאבים בגבו, קרוב לוודאי יזנח את הפגיעה המשנית בגבו ויתרכז אך ורק בפגיעה העיקרית (שבר בקרסול) פעולה זו פוגע בתביעה ובהיקף הפיצוי – יש לפרט את מלוא האברים שנפגעו ולדאוג להזכיר את הפגיעה בהם בכל ביקור אצל הרופא המטפל.

3. החמרה במצב רפואי קיים – אם חלה החמרה במצב רפואי קודם – לדוגמא: אדם אשר סבל מכאבי גב / פיברומיאלגיה או כל פגיעה אחרת בעברו אך לאחר התאונה הכאבים החמירו יש לציין זאת בפני הרופא ולוודא שהוא מציין החמרה של המצב הרפואי לאחר התאונה.

4. רציפות תיעוד רפואי – בדרך כלל נפגע אשר מקבל טיפול רפואי, מגיע למצב שהרופא כבר לא יכול לעזור ולטפל בו.  עדיין חובה לפנות לרופא מדי חודש ולציין את התלונות – גם אם אין טיפול רפואי מתאים.

אין מסמך רפואי = כבר לא סובל.

5. ממצאים אובייקטיביים – תלונות הנפגע הן דבר סובייקטיבי ואם בצילום / בדיקת CT או MRI ניתן להבחין בממצאים כגן בלט דיסק, שבר וכו' הרי שזו הראיה הטובה ביותר למצבכם הרפואי.

6. חובה לציין את התאונה והתאריך – בכל פניה לקבלת טיפול רפואי בעקבות התאונה חייבים לציין כי נפגעת בתאונה ומועד הפגיעה, אם לא תפעלו כך עלולים שלא לקשר בין לשייך מצבכם הרפואי לבין התאונה.

7. תאונות עבודה – במידה והתאונה ארעה במהלך עבודה / בדרך אליה / בדרך חזרה ממנה -נא לציין זאת בפני עו"ד.

*גן ילדים ומקום תפילה לא נחשבים סטייה מהמסלו.

8. פוליסות ביטוח פרטיות – במידה וקיימות פוליסת ביטוח נוספות אשר מעניקות פיצוי – על הלקוח החובה לאתר הפוליסות ולעדכן את עורך הדין.

9. אין לאגור תיעוד רפואי – נמסר לרשותכם תיעוד רפואי חדש, נא שלחו אותי אל עורך הדין באמצעות דואר אלקטרוני או פקס, כך התיעוד ישמר בתיק ולא יאבד.

10.  שמירת קבלות ודיסקים של בדיקות – אנא שמרו כל הקבלות בגין טיפולים רפואיים, ציוד, נסיעות הקשורים לתאונה הנדונה במעטפה. כמו כן אנא שמרו בקפידה את הדיסקים שלממצאי הבדיקות, במועד הבדיקה הרפואית תתבקשו להגיע עימם.

 

 

מאמר זה נכתב על ידי עורך הדין חיים הקמן אשר עוסק בתחום הנזיקין

 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן