תאונות דרכים לא רק מה שחשבתם

רבים סבורים כי תאונת דרכים היא תאונה בה ארעה התנגשות בין שני כלי רכב! אך למעשה תאונת דרכים כוללת מספר רב של מקרים שונים ומגוונים, אשר מוגדרים "תאונת דרכים" .

על מנת לסייע לנפגע תאונת דרכים להתמודד עם מצבים אלו, קבע המחוקק הישראלי כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי כספי וללא קשר לשאלה מי האשם בקרות התאונה, על כן קיימת חשיבות רבה להגדרת התאונה כ"תאונת דרכים".

תאונת דרכים למעשה עלולה להתרחש במקרים רבים כגון: בעת כניסה לרכב לצורך נסיעה או ירידה מהרכב לאחר נסיעה ותאונת דרכים אף עלולה להתרחש גם ללא כל מגע עם הרכב.

 

קיימים עוד מקרים רבים נוספים, לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין שעוסק בתחום הנזיקין, על מנת שיבחן האם מדובר בתאונת דרכים והאם הנפגע זכאי לקבל פיצוי, אף מכח חוק אחר.

רצ"ב פסק דין ת.א. 57608-02-16 שנוהל על ידי משרדנו. שם בית המשפט הנכבד פסק פיצוי כספי לאדם שנפגע מאופניים חשמליים במהלך ירידה מהאוטובוס – נקבע כי התאונה הינה תאונת דרכים, והתובע קיבל פיצוי מחברת הביטוח של האוטובוס.

 

להלן נפרט מספר מקרים המוגדרים תאונת דרכים:

הולכי רגל שנפגעו מרכב – מקרה זה כולל גם רוכבי אופנים חשמליים / קורקינט חשמלי וכל אמצעי תחבורה אשר איננו מוגדר כרכב מנועי.

נוסעים ונהגים שהיו מעורבים בתאונה עצמית, ללא כל מגע עם רכב אחר.

נוסעי אוטובוס אשר נפגעו עקב בלימת האוטובוס.

פגיעה במהלך כניסה לרכב לצורך נסיעה או יציאה מהרכב לאחר נסיעה, לרבות פגיעה מטריקת הדלת.

תיקון דרך – כל פעולה נדרשת לצורך המשך נסיעה, כגון תיקון תקר או כל פעולה אחרת אשר הייתה נדרשת להמשך הנסיעה.

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד אשר אינו מהווה יעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

מאמר זה נכתב על ידי חיים הקמן עורך דין תאונת דרכים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותכם

להלן 10 הנחיות חשובות ביותר על מנת להשיג פיצוי כספי נכבד במקרה של תאונה

1. חל איסור לשוחח עם חוקר מטעם חברת הביטוח- במרבית המקרים חברת הביטוח שולחת חוקר מטעמה אשר לעיתים מתחזה כשליח פרחים ועוד שלל דוגמאות. 

אסור לשוחח עם החוקר אלא להפנות אותו אל עורך הדין – שיתוף פעולה עם חוקר עלול להזיק לתביעה (נא לעדכן את כל בני המשפחה הגרים עימך).

2. לא להזניח פגיעות באברים ותחומים נוספים – במקרים רבים אשר סובל מכאבים עזים עקב שבר בקרסול וגם מכאבים בגבו, קרוב לוודאי יזנח את הפגיעה המשנית בגבו ויתרכז אך ורק בפגיעה העיקרית (שבר בקרסול) פעולה זו פוגע בתביעה ובהיקף הפיצוי – יש לפרט את מלוא האברים שנפגעו ולדאוג להזכיר את הפגיעה בהם בכל ביקור אצל הרופא המטפל.

3. החמרה במצב רפואי קיים – אם חלה החמרה במצב רפואי קודם – לדוגמא: אדם אשר סבל מכאבי גב / פיברומיאלגיה או כל פגיעה אחרת בעברו אך לאחר התאונה הכאבים החמירו יש לציין זאת בפני הרופא ולוודא שהוא מציין החמרה של המצב הרפואי לאחר התאונה.

4. רציפות תיעוד רפואי – בדרך כלל נפגע אשר מקבל טיפול רפואי, מגיע למצב שהרופא כבר לא יכול לעזור ולטפל בו.  עדיין חובה לפנות לרופא מדי חודש ולציין את התלונות – גם אם אין טיפול רפואי מתאים.

אין מסמך רפואי = כבר לא סובל.

5. ממצאים אובייקטיביים – תלונות הנפגע הן דבר סובייקטיבי ואם בצילום / בדיקת CT או MRI ניתן להבחין בממצאים כגן בלט דיסק, שבר וכו' הרי שזו הראיה הטובה ביותר למצבכם הרפואי.

6. חובה לציין את התאונה והתאריך – בכל פניה לקבלת טיפול רפואי בעקבות התאונה חייבים לציין כי נפגעת בתאונה ומועד הפגיעה, אם לא תפעלו כך עלולים שלא לקשר בין לשייך מצבכם הרפואי לבין התאונה.

7. תאונות עבודה – במידה והתאונה ארעה במהלך עבודה / בדרך אליה / בדרך חזרה ממנה -נא לציין זאת בפני עו"ד.

*גן ילדים ומקום תפילה לא נחשבים סטייה מהמסלו.

8. פוליסות ביטוח פרטיות – במידה וקיימות פוליסת ביטוח נוספות אשר מעניקות פיצוי – על הלקוח החובה לאתר הפוליסות ולעדכן את עורך הדין.

9. אין לאגור תיעוד רפואי – נמסר לרשותכם תיעוד רפואי חדש, נא שלחו אותי אל עורך הדין באמצעות דואר אלקטרוני או פקס, כך התיעוד ישמר בתיק ולא יאבד.

10.  שמירת קבלות ודיסקים של בדיקות – אנא שמרו כל הקבלות בגין טיפולים רפואיים, ציוד, נסיעות הקשורים לתאונה הנדונה במעטפה. כמו כן אנא שמרו בקפידה את הדיסקים שלממצאי הבדיקות, במועד הבדיקה הרפואית תתבקשו להגיע עימם.

 

 

מאמר זה נכתב על ידי עורך הדין חיים הקמן אשר עוסק בתחום הנזיקין

 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן