תאונות תלמידים

הורים רבים שולחים את היקר להם מכל לבית הספר / גן בו הילד/ה מבלה את מרבית שעות היום.

כידוע שיקול דעת של ילד איננו מפותח כמו של אדם בוגר וחובת מהמוסד החינוכי שיספק לילדים סביבה בטוחה ואף ישגיח עליהם.

חשוב לדעת כי ילדים בכל שלבי מערכת החינוך (מגיל 3) מבוטחים בפוליסת תאונת אישיות, וזכאים לפיצוי גם על פציעות שאינן מתרחשות בביה"ס, גם במהלך חופשים וגם ללא כל קשר למוסד ה חינוכי – הכל בהתאם לתנאיי הפוליסה.

סעיף 6 (ד1) לחוק לימוד חובה, קובע כי כל תלמיד בישראל חייב להיות מבוטח בביטוח תאונות אישיות. הביטוח מקנה זכאות לפיצויים, במקרים מגוונים של נזקי גוף.

במידה וילד נפצע בתאונה כלשהי ונגרמו לו נזקי גוף, הוא יכול להגיש תביעה  כנגד חברת הביטוח שערכה את פוליסת ביטוח תאונות אישיות.

פוליסת הביטוח (תאונות אישיות) מתייחסת אל הילד כתלמיד 24 שעות ביממה גם מחוץ לשעות הלימודים.

183

האם כל פציעה / תאונה, מזכה את ילדך בפיצוי?  האם יש אפשרות לתבוע מכוח פוליסת ביטוח תלמידים?

בפוליסה עצמה מוגדרים התנאים בהם היא חלה תלוי בתקופת היעדרות מבית הספר ושיעור הנכות הרפואית.

תשומת ליבכם כי תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק בת 3 שנים, ומתחילה רק כאשר ילדכם מגיע לגיל 18 כך שההתיישנות תחול רק בהגיעו לגיל 21. 

ניתן להגיש תביעה כנגד בית הספר / העירייה האמונה על בית הספר וזאת ללא כל קשר למי האשם בתאונה.

במידה ובית הספר או מי מטעמו התרשל וגרם לאירוע התאונה הן במעשה אן במחדל ניתן להגיש תביעה נוספת ומשמעותית כנגד המזיק וללא כל קשר לביטוח תאונות אישיות, אלא בנוסף כתביעה עצמאית לכל דבר וענין.

התרשלות בית הספר עלול להתרחש כאשר קיים מפגע / מבנה לא בטיחותי בשטח בית ספר, דלת ללא מנגנון מונע טריקה.

התנהלות מורי בית הספר היעדר השגחה, התייחסות פוגענית ועוד.

במידה וחלילה ילדכם נפגע, מומלץ לפנות לעורך דין שעוסק בתחום הנזיקין, וזאת על מנת לברר זכויותיכם והיקף הפיצוי אותו ניתן לקבל הן מתביעה כנגד חברת הביטוח שהנפיקה פוליסת תאונות אישיות לתלמיד והן בתביעה הנוספת כנגד הגורם המזיק.

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד אשר אינו מהווה יעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

מאמר זה נכתב על ידי חיים הקמן עורך דין נזיקין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותכם

להלן 10 הנחיות חשובות ביותר על מנת להשיג פיצוי כספי נכבד במקרה של תאונה

1. חל איסור לשוחח עם חוקר מטעם חברת הביטוח- במרבית המקרים חברת הביטוח שולחת חוקר מטעמה אשר לעיתים מתחזה כשליח פרחים ועוד שלל דוגמאות. 

אסור לשוחח עם החוקר אלא להפנות אותו אל עורך הדין – שיתוף פעולה עם חוקר עלול להזיק לתביעה (נא לעדכן את כל בני המשפחה הגרים עימך).

2. לא להזניח פגיעות באברים ותחומים נוספים – במקרים רבים אשר סובל מכאבים עזים עקב שבר בקרסול וגם מכאבים בגבו, קרוב לוודאי יזנח את הפגיעה המשנית בגבו ויתרכז אך ורק בפגיעה העיקרית (שבר בקרסול) פעולה זו פוגע בתביעה ובהיקף הפיצוי – יש לפרט את מלוא האברים שנפגעו ולדאוג להזכיר את הפגיעה בהם בכל ביקור אצל הרופא המטפל.

3. החמרה במצב רפואי קיים – אם חלה החמרה במצב רפואי קודם – לדוגמא: אדם אשר סבל מכאבי גב / פיברומיאלגיה או כל פגיעה אחרת בעברו אך לאחר התאונה הכאבים החמירו יש לציין זאת בפני הרופא ולוודא שהוא מציין החמרה של המצב הרפואי לאחר התאונה.

4. רציפות תיעוד רפואי – בדרך כלל נפגע אשר מקבל טיפול רפואי, מגיע למצב שהרופא כבר לא יכול לעזור ולטפל בו.  עדיין חובה לפנות לרופא מדי חודש ולציין את התלונות – גם אם אין טיפול רפואי מתאים.

אין מסמך רפואי = כבר לא סובל.

5. ממצאים אובייקטיביים – תלונות הנפגע הן דבר סובייקטיבי ואם בצילום / בדיקת CT או MRI ניתן להבחין בממצאים כגן בלט דיסק, שבר וכו' הרי שזו הראיה הטובה ביותר למצבכם הרפואי.

6. חובה לציין את התאונה והתאריך – בכל פניה לקבלת טיפול רפואי בעקבות התאונה חייבים לציין כי נפגעת בתאונה ומועד הפגיעה, אם לא תפעלו כך עלולים שלא לקשר בין לשייך מצבכם הרפואי לבין התאונה.

7. תאונות עבודה – במידה והתאונה ארעה במהלך עבודה / בדרך אליה / בדרך חזרה ממנה -נא לציין זאת בפני עו"ד.

*גן ילדים ומקום תפילה לא נחשבים סטייה מהמסלו.

8. פוליסות ביטוח פרטיות – במידה וקיימות פוליסת ביטוח נוספות אשר מעניקות פיצוי – על הלקוח החובה לאתר הפוליסות ולעדכן את עורך הדין.

9. אין לאגור תיעוד רפואי – נמסר לרשותכם תיעוד רפואי חדש, נא שלחו אותי אל עורך הדין באמצעות דואר אלקטרוני או פקס, כך התיעוד ישמר בתיק ולא יאבד.

10.  שמירת קבלות ודיסקים של בדיקות – אנא שמרו כל הקבלות בגין טיפולים רפואיים, ציוד, נסיעות הקשורים לתאונה הנדונה במעטפה. כמו כן אנא שמרו בקפידה את הדיסקים שלממצאי הבדיקות, במועד הבדיקה הרפואית תתבקשו להגיע עימם.

 

 

מאמר זה נכתב על ידי עורך הדין חיים הקמן אשר עוסק בתחום הנזיקין